1.
Pravidelné preventivní prohlídky u očního specialisty. Jedině tak, lze zachytit případnou vadu včas a sledovat její vývoj. Například u zeleného zákalu vás včasná diagnóza a nastavení vhodné léčby může uchránit před slepotou. V různých stádiích onemocnění existují různé léčebné nebo chirurgické metody. Proto jsou preventivní prohlídky tak důležité.
2.
Udržování slzného filmu očí při práci na počítači, sledování TV nebo mobilu. V době, kdy trávíme u různých obrazovek většinu dne, je udržování slzného firmu očí opravdu důležité. Jedině tak se lze vyhnout nepříjemným následkům jako je syndrom suchého oka, řezání a pálení očí, bolesti očí a problémy s ostřením do dálky.
3.
Při dlouhodobé práci na počítači pravidelný odpočinek pro oči. Jde především o koukání do dálky, do zeleně nebo jiná forma odreagování očí – rozhodně ne sledování telefonu, tabletu nebo televize místo monitoru počítače.
Kvůli preventivním prohlídkám očí se můžete obrátit na svého praktického lékaře, případně rovnou vyhledat očního specialistu nebo odbornou oční kliniku. Od 40 let jsou pravidelné kontroly zraku důležité. Dbát byste na ně měli hlavně v případě, že máte v rodinné anamnéze například zelený zákal. Lékař vám může pomoci i při ostatních onemocněních jako je astigmatismus, krátkozrakost, dalekozrakost nebo šedý zákal. Doporučí vám také možná řešení vašich problémů se zrakem, ať už se jedná o korekci očí brýlemi, kontaktními čočkami, laserovou operaci očí nebo třeba výměnu nitrooční čočky.